Vraag ‘t aan drs. Rik Dassen.
Ik ben arts geworden omdat ik het menselijk lichaam fascinerend vind, maar vooral omdat ik graag echt begrijp wat er speelt bij iemand. Niet alleen lichamelijk, maar ook in hoe iemand leeft, beweegt, slaapt en eet. Die brede blik heeft mij altijd aangetrokken in de geneeskunde.
Tijdens mijn studie deed ik onderzoek naar inspanningsfysiologie en stofwisselingsziekten en liep ik stages sportgeneeskunde in Oxford en Nottingham. Naast mijn studie was ik actief als bestuurslid van de Vereniging Student & Leefstijl, waar ik me verdiepte in de invloed van voeding en leefstijl op chronische aandoeningen. Die combinatie, sport, wetenschap en leefstijl, is een rode draad gebleven in alles wat ik doe.
Na mijn opleiding ben ik aan de slag gegaan als huisarts, en heb ik mij verder ontwikkeld als leefstijlarts via de Academie voor Leefstijl en Gezondheid. Tussendoor reed ik jaren als professioneel wielrenner, wat mij meer heeft geleerd over gedragsverandering, discipline en grenzen dan welke opleiding ook. Je weet pas echt hoe lastig het is om vol te houden als je het zelf hebt ervaren.
Binnen Beautifier houd ik mij bezig met medisch begeleid afvallen. Ik schrijf Wegovy® of Mounjaro® voor en begeleid actief bij de titratie, maar dat is slechts een deel van het verhaal. Minstens zo belangrijk is het gesprek daaromheen: wat eet je, hoe beweeg je, slaap je goed, waar zit de meeste winst voor jou? Afvallen is geen kwestie van een recept ophalen. Het gaat om gezondheidswinst die je ook op de lange termijn vasthoudt.
Wat ik mooi vind aan dit spreekuur is dat ik de mens achter de hulpvraag echt leer kennen. Iemand die twintig jaar heeft gejojood met zijn gewicht heeft een heel ander verhaal dan iemand die na een zwangerschap niet meer op zijn oude gewicht komt. Die nuance bepaalt hoe ik begeleid, welke medicatie past en wat realistisch is om te verwachten. Ik merk dat mensen het prettig vinden om bij iemand te zitten die begrijpt hoe het voelt om hard te werken aan je lichaam, en ook hoe frustrerend het is als resultaten uitblijven ondanks alle moeite. Dat herken ik. Niet uit een leerboek, maar uit eigen ervaring.